سپک‌تاکرا، ورزش محبوب جنوب شرق آسیا

 

در ورزش سپک‌تاکرا استفاده از دست ممنوع است. هر بازیکن می‌تواند قبل از گذشتن توپ از تور بیش از یک ‌بار به آن ضربه بزند. هیچ چرخش و دورانی برای موقعیت‌های دفاعی یک تیم نیست. سپک‌تاکرا ورزشی شبیه والیبال است که به جای دست، از پا برای گذراندن توپ از تور استفاده می‌شود.

 ورزش سپک‌تاکرا را ۵۰۰ سال قبل خانواده‌ای سلطنتی در مالزی پایه‌گذاری کرد. این ورزش در ابتدا یک بازی درباری و سلطنتی بود.(سپک) به معنای ضربه زدن و «تاکرا» به معنی توپ است. شکل امروزی این رشته از ۲۰۰ سال پیش به وجود آمد. وزارت ورزش تایلند در سال ۱۸۲۹ برای نخستین بار مجموعه قوانین سپک‌تاکرا را منتشر کرد.

در سال ۱۹۶۵ تور به این ورزش اضافه و به چیزی شبیه والیبال امروزی تبدیل شد. در ورزش سپک‌تاکرا استفاده از دست ممنوع است. هر بازیکن می‌تواند قبل از گذشتن توپ از تور بیش از یک ‌بار به آن ضربه بزند. هیچ چرخش و دورانی برای موقعیت‌های دفاعی یک تیم نیست. اگر توپ قبل از افتادن در زمین حریف با تور برخورد کند، یک امتیاز محسوب می‌شود. بازی سه ست دارد و هر تیمی که بتواند ۲ ست از سه ست بازی را از آن خود کند برنده مسابقه خواهد بود. هر ست ۱۵ امتیاز دارد و در ست سوم برای پیروز شدن کسب ۶ امتیاز کافی است.

 

منبع اعتماد آن لاین


  • قوانین و مقررات

قوانین فعلی آن تا حد زیادی شبیه والیبال است اما 5 فرق کلی دارد که به شرح زیر است.

  • استفاده از دست غیر قانونی است
  • هر بازیکن ممکن است قبل از برخورد توپ به تور حداقل یک بار به آن ضربه زده باشد
  • هیچ چرخش و دورانی برای موقعیت‌های دفاعی یک تیم نیست
  • اگر توپ قبل از افتادن به زمین حریف با تور برخورد بکند یک امتیاز محسوب می‌شود
  • اغلب مردم چیز زیادی در باره این ورزش جالب نمی دانند
  • سرویس زدن

 

منبع: hamshahrionline.ir

  • ابعاد و اندازه ها

اندازه، طول و عرض زمین و ارتفاع تور بازی و به طور کلی سایز زمین مسابقه شبیه زمین بدمینتون است و هر تیم 3 بازیکن دارد.

بازیکنانی که این ورزش را انجام می دهند و بالاخص سرویس می‌زنند پای محوری‌شان را روی دایره سرویس که در زمین تعبیه شده قرار می‌دهند (در این حالت پا باید کاملا ثابت باشد) بازیکنانی که در نیم دایره کناری در چپ و راست زمین (نیم دایره‌ای به شعاع 90 سانتی متر که با خط وسط زمین و خطوط کناری مرتبط بوده) ایستاده‌اند به انتخاب توپ را برای سرویس زننده پرتاب می‌کنند و او به توپ ضربه می‌زند.

پس از انداختن توپ برای بازیکنی که سرویس می‌زند، 2 بازیکن دیگر دوباره به موقعیت دفاعی خود باز می‌گردنند.

هنگامی که بازی با ضربه سرویس آغاز می‌شود، مهاجم تیم می‌تواند از یک بار تا 3 بار به توپ ضربه بزند. شما می‌توانید هنگام بازی از سر، پشت سر، پاها و هر جایی از بدنتان به غیر از بازوها از سر شانه تا انتهایی‌ترین قسمت انگشتانتان استفاده کنید.

منبع: hamshahrionline.ir

  • امتیازات بازی

هر تیمی که بتواند 2 ست از 3 ست بازی را از آن خود کند برنده مسابقه خواهد بود. هر ست 15 امتیاز دارد که در ست سوم تنها کسب 6 امتیاز برای پیروز شدن تیم مقابل کفایت می‌کند.

دو نوع توپ در این ورزش مورد استفاده قرار می گیرد که یک نوع آن غالبا از مواد پلاستیکی و مشتقاتش (فایبر گلاس) تشکیل می‌شود و نوع دیگر سال‌ها پیش از نوعی خیزران و بامبو بوده که اکنون منسوخ شده. توپی که از پلاستیک ساخته شده توسط انجمن آسیایی سپک تاکرا به عنوان توپ رسمی (در دو نوع مردان و بانوان) مسابقات شناخته شده است.

 

وزن توپ بین 170 تا 190 گرم است و سایز محیطی آن 40 سانتی متر می‌باشد. توپی کوچکتر از توپ هندبال و کمی بزرگتر از توپ سافت بال.

منبع: hamshahrionline.ir

  • انواع سپک تاکرا:

در حال حاضردر کل دنیا 3 نوع سپک تاکرا انجام می‌شود:

هوپ تاکرا: شبیه بسکتبال؛ با حلقه ای که از سقف آویزان است و5 بازیکن که زیر حلقه هستند باید طی مدت30 دقیقه با ضربات پا توپ را وارد حلقه کنند.

دبل تاکرا: با دونفر بازیکن که روبروی هم قرار می‌گیرند.

سپک تاکرای ساحلی: روی شن و ماسه ساحلی مانند والیبال ساحلی که با 4 بازیکن انجام می‌شود.

از نکات مهم بازی این است که هر بازیکن تا آنجا که قدرتش را دارد می تواند بالا بپرد و ضربه‌ای که به توپ می‌زند در آن صورت شبیه حرکات آکروباتیک است. گفته می‌شود سرعت توپ در سپک تاکرا گاها به 140 کیلومتر در ساعت هم می رسد.

منبع: hamshahrionline.ir

ferdowsi_sport@

ثبت نام در مسابقات ورزشی

ثبت نام قهرمانان ورزشی

مسابقه فوتسال چندجانبه در کشور عراق