رشته ورزشی نت بال

  • تاریخچه نت بال:

اين ورزش معمولاً به نام ورزش زنان در ايالات متحده بوجود آمد كه آن را بنام «بسكتبال زنان » مي شناسند و توسط خانمي به نام كلارا گريگوري بار در سال 1895 ابداع گرديد كه بسيار در ورزش زنان تجربه داشت و هم اكنون اين بازي بزرگترين تيمهاي زنان ورزشكار را در استراليا و نيوزيلند، سريلانكا و بريتانيا به خود اختصاص داده است. نت بال ورزشي برگرفته از بسكتبال است که بسكتبال در سال 1891 توسط فردي با نام جيمز نايسميت ابداع گرديد كه اولين ورزش را براي شاگردانش در مدرسه كريستين وركر (كه بعدها YMCA) بوجود آورد. معملمان زن كنجكاو به اين رشته ورزشي شدند و شروع به ايجاد گونه اي از اين ورزش براي دختران كردند. بدليل خصوصيات فيزيكي خاص زنان، آنان نمي توانند بطور موثري حركات موجو در بسكتبال همچون دو و انجام دريبل را انجام دهند بنابراين بسكتبال بايد به گونه اي براي غلبه براين محدوديتها در زنان تعديل گردد. بسكتبال زنان يا نت بال زاييده اين تطبيق است.

نخستین بار نت بال در انگلستان در سال 1895 در دانشکده مادام اوستنبورگ بازي شد و سریع در سراسر استرالیا و بعد جوامع بریتانیایی در جامائیکا و آنتاگو و در واقع ، در بسياري از کشورهای انگلیسی زبان توسعه یافت. هنوز قانون های دشوار و سختی در آن هنگام براي این بازي تودین نشده بود. به گونه ای که برخی از بازیها با تیم هاي 9 نفره انجام ميشد . در سال 1901 مجموعه ای از قوانیی تدوین شده براي نت بال به تائید رسید و نت بال به صورت رسمی به عنوان یک ورزش رقابتی معرفی شد. ولی این کار چند سال قبل از وقوع رقابتهای ورزشی در این رشته انجام شد.

  • آشنایی با ورزش نت بال

این ورزش هم مانند بازی بسکتبال روی یک زمین سفت و یا یک زمین نرم انجام ميشود که در انتهای هر دوی آن حلقه هایی قرار گرفته است. توپ نت بال مانند توپبسکتبال است( ولی سبکتر، کوچکتر و قدری نرمتر که رنگ آن سفید است). سبدها دارای ابعاد کوچکتری و ارتفاع کمتری در مقایسه با بازی بسکتبال هستند ولی در پشت آن ها هم مانند بسکتبال یک تخته وجود دارد . زمین بازي به سه قسمت تقسیم ميشود که نشان ميدهد کجا اشخاص تیم میتوانند حرکت کنند. همچنين دو نیم دایره در هر دو انتهای زمین وجود دارد که به عنوان ضربه شناخته ميشود که ضربات امتیازی باید از این نقاط زده شوند.

در هر تیم هفت بازیکن شرکت دارند و بازي در داخل سالن یا بیرون در هوای ازاد هم انجام ميشود .در زمین بازي هر بازیکن باید فقط در جای خود بایستد و چنانچه از آن جا تکان بخورد، خطا محسوب می شود و توپ را در اختیار تیم ديگر قرار می‌دهند بازیکنی که توپ در اختیارش است، میتواند قبل از پرتاب کردن توپ به یارش تنها یک قدم از جای خود بردارد.این ورزش شبیه بسکتبال است با این تفاوت که زمین خوردن توپ و قدم برداشتن بازیکن مالک توپ خطا می باشد.در این ورزش هفت پست ثابت وجود دارد.

  • قانون های ورزش نتبال

هر بازیکن تنها میتواند توپ را براي مدت سه ثانیه پیش خود نگه دارد.( held ball)

بازیکن مالک توپ نمی تواند قدم بردارد.( stepping)

در موقع دفاع بازیکن باید سه گام از بازیکن مالک توپ فاصله بگیرد.( obstruction)

یک بازیکن نمی تواند دوباره توپ را خودش دریافت کند( replay)

یک بازیکن نمی تواند با بازیکن دیگری برخورد داشته باشد.( contact)

یک بازیکن بر اساس پست خود نمی تواند به یک منطقه از زمین وارد شود.( offside)

  • ویژگیهای فنی ورزش نتبال

قطر حلقه نت بال 380میلیمتر است و در ارتفاع 3. 05 متری از سطح زمین قرار دارد . شعاع 4. 9 متر نی مدایره زیر سبد،” منطقه پرتاب” نام دارد. زمین 30. 5 متر طول و 15. 25 متر عرض دارد و به سه منطقه یک سوم تقسیم ميشود . توپ چرمی یا لاستیکی بازي هم بین 680 تا 710 میلیمتر قطر دارد و 397 الی 454 گرم وزن آن است. یک بازي عادی از 4 تا زمان 15 دقیقه ای تشکیل ميشود که در فضای باز یا در سالن ،بازي ميشود .

در این ورزش هفت پست ثابت وجود دارد :

C: مرکز ( center)

WA: بال حمله ( wing attack)

WD: بال دفاع ( wing defence) 

GD: دفاع هدف ( goal defence)

GK: هدف بان ( goal keeper)

GS: پرتابگر هدف ( goal shooter)

همچنين در نتبال بازیکن های ذخیره ای هم وجود دارند، یک تیم کامل نتبال شامل ده نفر بازیکن میباشد .

 

 

 جهت اطلاع از رویدادهای ورزشی، تفریحی، به ما بپیوندید

 

 

ferdowsi_sport@

ثبت نام در مسابقات ورزشی

 

دانش ورزش