رشته ورزشی باسابال

باسابال

ورزش از قدیم الایام همراه همیشگی هیجان و جذابیت زندگی انسان ها بوده است. در تاریخ، ورزش های بسیاری به ثبت رسیده اند و افراد مختلف با توجه به شور و اشتیاقشان رشته ی ورزشی دلخواه خود را دنبال می کنند. تجربه کردن ورزش های جدید قطعا لذت بخش خواهد بود، چراکه باعث ایجاد فرصتی برای کسب مهارت، تجربیات و لذتهای جدید میشود. از همین رو باسابال ورزشی نوپا و کمتر شناخته شده ایی است، که برگرفته از کشور بلژیک و تلفیقی از چندین ورزش جذاب دیگر است.

درباره ی رشته ی ورزشی باسابال

باسابال ورزشی مفرح و نشاط بخش است که با موسیقی محلی و حرکات نمایشی ترامپولین، لحظات جذاب و هیجان انگیزی را برای تماشاگران ایجاد می کنند. رشته ی ورزشی باسابال به نوعی والیبالی است که بر روی صفحات بادی و ترامپولین انجام می شود، که در آن دو تیم حضور دارند و بروی یک صفحه ی متحرک بادی برای انداختن توپ در محوطه ی دیگری بازی و امتیاز جمع می کنند. رشته ی ورزشی باسابال تقریبا تلفیقی از ورزش های زیر می باشد.

 • والیبال
 • فوتبال
 • حرکات ژیمناستیک
 • کاپوریا

باسابال احتمالاً یکی از ایمن ترین ورزشهایی است که بر روی یک زمین نرم انجام می شود .مهمترین ویژگی این ورزش آن است که یک بازی محسوب می شود به طوری که بر روی زمین آن می توانید مثل یک صفحه متحرک بازی کنید .
از آنجائی که این ورزش جدید است زیاد نباید آنرا جدی بگیرید . برای این ورزش هنوز جام جهانی و تیم ملی بوجود نیامده است .
تنها علتی که برای شرکت در این ورزش وجود دارد این است که واقعاً از انسجام این ورزش واقعاً لذت می برید

زمین این بازی، منظره ای از بازیکنانی در حال جهش است که با حالتی پرهیجان با انجام حرکات آکروبات به بالا و پایین می پرند، یک بازی پر از جست و خیز که بازیکنان آن همراه با یک موسیقی ریتمیک پر از افت و خیز روی ترامپولین و صفحات بازی بالا و پایین می پرند. به نظر می رسد باسابال ورزش مفرحی باشد.

این ورزش در کشورهای برزیل، آرژانتین، مکزیک، ترکیه، هلند، اسپانیا پرتغال، آلمان، فرانسه، سوئیس، پرتغال، یونان، اسلوانی، مجارستان، جمهوری چک، رومانی، اسرائیل، مصر، عربستان سعودی، قطر، کویت سنگاپور، شیلی، اکوادور، ونزوئلا، پاراگوئه و اتریش معرفی و ارائه شده است.

شیوه بازی ورزش باسبال

این ورزش مشابه به والیبال است ولی مقررات فوتبال ، ژیمناستیک و کاپوریا نیز در آن دخالت دارند . در هر طرف زمین بازی یک ترامبولین و چند مانع وجود دارد که با به کار گیری از آنان بازیکنان میتوانند برای ضربه زدن به توپ به میزان کافی بپرند .

در این بازی ، هر مجموعه متشکل از سه تا پنج بازیکن هست . بازیکن مهاجم بر روی ترامبولین قرار میگیرد و دیگر بازیکنان نیز بر روی مانع ها بازی در نزدیکی وی قرار میگیرند . بازیکن تیمی که سرویس می زند ، توپ را به هوا پرتاب می کند و تلاش می کند به آن ضربه ای وارد کند تا از روی تور زمین بازی عبور کند و به داخل زمین تیم رقیب اصابت کند .

تیم رقیب برای برگرداندن توپ به زمین مجموعه مهاجم صرفا میتواند تا هشت تماس با توپ داشته باشد . این تماسها می تواند با هر نقطه از بدها انسجام شود ( حداکثر تعداد برخورد با پا 2 برخورد ، حداکثر برخورد با دستها یک برخورد ) .

در طول یک مسابقه توپ دائماً در حال چرخش است چون هرکدام از بازیکنان مهاجم دائماً برای ضربه زدن به توپ در حال جهش بر روی ترامبولین می باشند . حمله وقتی آغاز می شود که یکی از بازیکنان مدافع توپ را به سوی مسیری نشانه رود که مهاجم بتواند به آن ضربه بزند و توپ را از روی تور زمین در سمت دیگر بازگرداند . تیمی مهاجم تیمی است که توپ را در اختیار دارد و تلاش می نماید که حمله را آغاز نماید .

تیم مدافع تلاش می نماید که جلوی ضربه مهاجم را بگیرد ، بازیکنان کنار تور زمین بالا میبرند و به بالاترین نقطه ای که میتوانند می رسند تا مانع از زدن ضربه به وسیله بازیکن مهاجم شوند .در صورتی که توپ از بالا یا کنار وارد زمین شود بازیکنان مدافع برای دفع توپ با به کارگیری از ضربه ساعد و یا ضربه پا ، دفاع می نمایند .بعداز یک دفع موفقیت آمیز تیم برای حمله آماده می شود . بازی به همین ترتیب ادامه مییابد تا این که توپ به داخل محدوده امتیاز اصابت نماید .

زمانی که توپ به سطح میدان اصابت می نماید (کف ترامبولین یا موانع بادی ) و از تمام مدافعان عبور می نماید ، مجموعه مقابل تور صاحب یک امتیاز می شود تیم مهاجم ( اصابت ضربه به ترامبولین) سه امتیاز دارد .اصابت ضربه به موانع بادی یک امتیاز دارد به استثنای حالتی که توپ با دیواره باسبال برخورد نماید ( حلقه بادی دور ترامبولین ) . وقتی که توپ با دیواره باسبال برخورد نماید ، بازی ادامه می یابد .

تیمی که امتیاز میگیرد ، سرویس میزند .چنانچه تیمی که امتیاز گرفته ، به نقطه قبلی سرویس بزند ، همان بازیکن قبل می بایست این کار را انجام دهد .چنانچه به نقطه قبلی سرویس نزند ، بازیکنان تیم در جهت حرکت عقربه های ساعت جای خویش را تغییر میدهند .

خلاصه قوانین رشته ی ورزشی باسابال

 • تیم ها هرکدام 3 تا 5 بازیکن میتوانند داشته باشند.
 • یک تیم حداکثر 6 بار میتواند توپ را لمس کند.
 • حداکثر تعداد برخورد با پا یا سر 2 برخورد.
 • حداکثر تعداد برخورد با دست یک برخورد.
 • تیمی امتیاز گرفته است زننده سرویس می باشد
 • تیمی که در ست اول 25 امتیاز را کسب کند، بازی را ادامه می دهد.
 • سرویس با دست انجام میگیرد، ولی حرکات نمایشی در حین زدن سرویس میتواند هیجان بخش باشد.

 

 جهت اطلاع از رویدادهای ورزشی، تفریحی، به ما بپیوندید

 

 

ferdowsi_sport@

ثبت نام در مسابقات ورزشی

 

دانش ورزش