رشته ورزشی بادی پامپ

تاریخچه بادی پامپ در جهان

در سال 1991 میلادی برای اولین بار، شخصی بنام «فیلیپ میلز» در کشور نیوزلند، ورزشی را با نام بادی پامپ (Body Pump) پایه گذاری کرد. این ورزش به سرعت در سراسر جهان رایج شد و در بیشتر کشورها طرفداران بسیاری بویژه در بین بانوان پیدا کرد. «فیلیپ میلز» در سال 1980 برای ایجاد تمرین گروهی، همراه ضربآهنگ موسیقی مدرن، شروع به فعالیت کرد. این برنامه های اولیه ایروبیک به سرعت باعث صف کشیدن مشتاقان ایروبیک شد و فیلیپ توانست قدرت واقعی تمرین گروهی را احساس کند.فیلیپ چندین سال استراحت ناپذیر در مورد سلامتی سیاره و مردمش صرف کرده است. فیلیپ همراه با همسرش جکی، با تخصص گسترده پزشکی و تناسب اندام، متخصص طب تغذیه، متخصص زنان و مامایی و پزشک عمومی، یک ژیمناست سابق ملی و قهرمان ایروبیک است. سالها را در حال توسعه تناسب اندام صرف کردند و در سال 1990 آنها  BODYPUMP را به جهان عرضه کردند

تاریخچه بادی پامپ در ایران

رشته ورزشی بادی پامپ در سال 1390 توسط فدراسیون اسبق آمادگی جسمانی و ایروبیک طی یک کارگاه آموزشی به مدرسان این فدراسیون معرفی شد. در سال 1391 به پیشنهاد فدراسیون ورزشهای همگانی کمیته بادی پامپ تشکیل شد و سمیه قادری ریاست این کمیته را به عهده گرفت. این کمیته علاوه بر برگزاری دوره های متعدد آموزشی،سمینارها و همایش های علمی و عملی در سراسر کشور با تهیه متون آموزشی ، کتاب و ...در جهت توسعه این رشته فعالیت دارد.

بر اساس مطالعات انجام شده بر روی تناسب اندام، منجر به توسعه ورزش‌های خاصی شده است که می‌تواند برای همه به عنوان یک ورزش چربی سوز و عضله ساز مفید باشد. این ورزش‌ها که عموماً بر پایه ورزش‌های ایروبیک است، باعث می‌شوند ضربان قلب افزایش یابند. افزایش یافتن ضربان قلب نویدبخش این است که شما تلاش می‌کنید سلامتی قلب و عروق خودتان را حفظ کنید.

در میان این ورزش‌ها، نامی از بادی پامپ هم به چشم می‌خورد. اگر برای اولین بار است که نامی از بادی پامپ می‌شنوید باید بدانید این ورزش را نه تنها افراد حرفه‌ای بلکه افراد مبتدی هم می‌توانند انجام دهند و از مزایای آن استفاده کنند. بادی پامپ برای کسانی که دوست ندارند عضلات برجسته داشته باشند اما کار کردن با وسایل باشگاهی را دوست دارند بسیار کارآمد است.

بادی پامپ ورزش مقاومتی است که بدن شما بدون اینکه حجم عضلانی خود را افزایش دهد، عضلات قوی و آماده‌تری به دست می‌آورد. با این وجود سری ورزش‌های بادی پامپ به علت اینکه عضله سازی زیادی ندارد، در میان بدن‌سازان محبوب نیست

 

توضیح پایه‌ای و مختصر در مورد برنامه‌های ورزش بادی پامپ

۱- ۶۰ دقیقه تمرین با دمبل اما به شیوه‌ای متفاوت است. بیشتر از آن که بر تمرینات سنگین مقاومتی تمرکز کند، تمرینات بر پایه تعداد تکرارهای بیشتر و استفاده از وزنه‌های سبک‌تری است. با این فلسفه که در اثر تکرار زیاد آنقدر عضلات‌تان خسته شود تا رشد نکند، اما تقویت شود.

۲- شما ۵ یا ۶ حرکت را در هر جلسه تمرین می‌کنید، اما با تکرارهای بسیار زیاد. در کل جلسه تمرینی با ۸۰۰ تکرار در ۶۰ دقیقه به اتمام می‌رسد. این تمرینات اصلاً ترسناک و یا شدید نیستند، چون وزنه‌های مورد استفاده تان بسیار سبک است، در نتیجه به تمرینات عادت می‌کنید!

3-موسیقی در بادی پامپ حرف اول را می‌زند پس به دنبال موسیقی باشید که بتوانید خودتان را با آن هماهنگ کنید و حرکات را با ریتم خاص ادامه دهید. همچنین موسیقی می‌بایست سریع و پرتحرک باشد چرا که تکرار دفعات یک حرکت به کندی شما را خسته می‌کند

۴- معمولا این رشته ورزشی به صورت گروهی انجام می‌شود. اجرای ۶ حرکت در هر جلسه تمرینی ایده‌آل است. ۲ بار در هفته انجام بادی پامپ توصیه می‌شود.

۵- این ۶ حرکت شامل اسکوات، پرس سینه، ددلیفت، بردن وزنه به بالای سر، لانچ، جلو بازو همراه با چرخش است. برای رسیدن به ۸۰۰ تکرار، هر حرکت باید ۱۲۳ بار تکرار شود. مسلما افراد مبتدی کمتر از این تعداد را اجرا خواهند کرد.

مطالعات علمی انجام شده بر روی بادی پامپ نشان می‌دهد که انجام این حرکات دارای مزایای مثبتی برای سلامتی است. بر اساس بررسی دانشگاه سائوپائولو مشخص شد که:

 شرکت کنندگانی که در ۱۲ هفته مشخص شده برای آزمون، دو بار تمرینات بادی پامپ انجام دادند به مقدار زیادی توانستند حجم چربی‌های بدن، استقامت عضلات و همچنین استحکام آن‌ها را افزایش دهند.

در هر جلسه یک ساعته از این ورزش حدود ۶۰۰ کالری می‌سوزانید. نکته مهم در مورد بادی پامپ این است که در واقع شما با وزنه حرکات استقامتی انجام می‌دهید و با انجام سوخت و ساز بدن کاهش چربی و لاغر شدن برای شما دست یافتنی‌تر خواهد شد. کاهش وزنی که تجربه خواهید کرد به آهستگی اما مداوم خواهد بود تا بر روی متابولیسم بدن شما تأثیر زیادی نداشته باشد. همان‌طور که اشاره شد انجام دو بار در هفته بادی پامپ اثرات مفیدی داشته است. البته اگر می‌خواهید سرعت لاغر شدن خودتان را افزایش دهید می‌توانید میزان کالری دریافتی و تمرینات بادی پامپ را بر اساس نظر مربی خودتان افزایش دهید.

شما در بادی پامپ مجبور نیستید حتماً قدرت عضلانی خودتان را افزایش دهید، اگر حرکات شما با وزنه‌های سبک و طولانی باشد تنها کالری سوزی شما بیشتر می‌شود؛ اما اگر قدرت و استحکام عضلات خود را با استفاده از بادی پامپ افزایش دهید، بر اساس نظر متخصصان سلامتی می‌توانید از مزایای سلامتی زیر بهره‌مند شوید

افزایش قدرت و استحکام عضلات

 • نیروی بدنی، سوخت و ساز و همچنین انرژی انجام کارهای روزانه افزایش می‌یابد.
 • خواب شما کمتر و تمرکز برای انجام کارهایتان بهتر خواهد شد.
 • سلامتی جسمانی بهتری خواهید داشت. بر اساس نتایج به دست آمده تمرینات منظم ورزشی کمک می‌کند تا بدن خود را در مقابل برخی از بیماری‌های شایع به مانند سرطان‌ها، فشارخون، دیابت و همچنین کلسترول بد بالا مصون نگه دارد.
 • مزایای ورزش‌های کاردیو نیز برای همه آشکار و ثابت شده است.
 • مصدومیت کمتری خواهید داشت. اگر عضلات شما قوی‌تر شود، حتی اگر شما دچار سانحه شوید هم آسیب کمتری به بدن و عضلات شما وارد خواهد شد.

افزایش استقامت عضلات مرکزی

عضلات مرکزی، عضلاتی هستند که دقیقاً در قسمت میانی بدن شما و ناحیه لگن قرار دارند. اگر برنامه ورزشی بادی پامپ را بدانید متوجه خواهید شد که این حرکات، تمرکز زیادی بر روی عضلات میانی دارند؛ اما چرا عضلات میانی و تقویت آن‌ها مهم است:

 • عضلات مرکزی از اندام‌های داخلی شما محافظت می‌کنند؛ بنابراین اگر لگن شما دچار آسیب شود دیگر اندام‌ها نیز دچار آسیب می‌شوند. بادی پامپ باعث می‌شود که قدرت عضلات میانی و توده آن تغییر مثبتی در جهت افزایش سلامتی شما بدهد.
 • از آنجایی که عضلات میانی وظیفه محافظت از ستون فقرات را نیز بر عهده دارند، تقویت کردن این عضلات به نوعی می‌تواند محافظت از ستون فقرات نیز باشد. شما با انجام دادن بادی پامپ متوجه خواهید شد که دردهای کمر همیشگی کمتر و ستون فقراتتان نیز قوی‌تر شده است.
 • زمانی که عضلات میانی بدن شما تقویت شوند، طرز ایستادن و راه رفتن شما نیز بهبود پیدا می‌کند.
 • همچنین شما نباید جذابیت عضلات شکمی و میانی را در مردان و زنان نادیده بگیرید.

انعطاف پذیری بالا

بر اساس مطالعات انجام شده توسط کالج پزشکی در امریکا، انعطاف پذیری جنبه‌ای از سلامتی است که اغلب توسط افراد نادیده گرفته می‌شود. کسانی می‌توانند عضلات انعطاف پذیر داشته باشند که عموماً ورزش‌های مقاومتی انجام می‌دهند. عضلات این افراد بیش از دیگرانی که ورزش انجام نمی‌دهند، توانایی حرکت دارد. عضلات خشک و بدون انعطاف پذیری می‌تواند مشکلات سلامتی متعددی به بار بیاورند:

 • عضلات خشک و بدون انعطاف باعث بروز دردهای کمر می‌شوند. زمانی که عضلات میانی شما خشک باشند فشار زیادی بر روی ماهیچه‌های ستون فقرات وارد می‌شود که خود عامل اصلی درد است.
 • همان‌طور که سن ما بالا می‌رود، فعالیت ما کمتر و عضلات خشک تر می‌شوند، لذا بدن نمی‌تواند به راحتی و بدون درد حرکت کند. زمانی که محدودیت حرکتی افزایش می‌یابد، حرکت فرد به طور کلی سخت و دشوار می‌شود. برای مثال خم شدن و بلند کردن اشیا، ناممکن به نظر می‌رسد.
 • زمانی که عضلات تحرک کافی یا انعطاف لازم را نداشته باشد، خون رسانی به آن قسمت از بدن دچار مشکل می‌شود. با کاهش خون رسانی، عضلات دچار کمبود اکسیژن و خستگی‌های مداوم و پی در پی می‌شوند.

حالت و اندام بهتر

آنچه که یک اندام خوب را تعریف می‌کند، شکل ظاهر آن است. کاهی اوقات این ژنتیک است که شکل اندام بدن را تعیین می‌کند اما در بیشتر مواقع این افراد هستند که می‌توانند با ورزش‌های مهمی به مانند بادی پامپ شکل بدن خود را بهبود ببخشند. بادی پامپ به شما کمک خواهد کرد تا:

 • شانه‌های ایستاده‌تری داشته باشید
 • کمرتان نسبت به دیگران لاغرتر باشد
 • عضلانی خواهید بود اما یغور دیده نمی‌شوید
 • پاهای قوی خواهید داشت
 • پهلو و عضلات میانی زیباتری خواهید داشت.

قلبی سالم‌تر

قلب یک ماهیچه بزرگ است و شما باید با آن به مانند دیگر ماهیچه‌های خود رفتار کنید. ورزش قلب این است که آن را تحرک وادار کنید. زمانی که مربیان ورزشی از ورزش‌های ایروبیک که باعث می‌شوند ضربان قلب سریع‌تر شوند و به همان حالت تا مدت معینی باقی بمانند، بیشتر مردم نظرشان به سمت تردمیل و دیگر وسایل ورزشی خانگی جلب می‌شود. انجام دادن ورزش‌هایی به مانند دویدن که همراه با افزایش ضربان قلب است می‌تواند به شما کمک کند تا قلب سالم‌تری داشته باشید اما ورزش‌های مخصوص لاغری که بیشتر مردم به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند، ضربان قلب را دچار تغییر نمی‌کند.

این بادی پامپ است که به عنوان یک ورزش لاغر کننده، شما را در یک ساعت، ترغیب به انجام دادن ۸۰۰ حرکت تند و قلب شما را به تپیدن وادار می‌کند. همان‌طور که پیش می‌روید و در انجام دادن حرکات استاد می‌شود، متوجه خواهید شد که بادی پامپ تا چه حد می‌تواند به سادگی، سلامت قلب شما تأمین کند.

شوق جمعی برای ورزش

همه در باشگاه‌ها با یک هدف خاص دور هم جمع می‌شوند، یا می‌خواهند لاغر شوند یا که دوست دارند بدن بهتری داشته باشند. با ورزش خانگی، روزی که حس کنید آفتاب کمی کم‌فروغ‌تر می‌تابد، دوست دارید ورزش نکنید و آن را کنار بگذارید اما در ورزش باشگاهی، شما در یک جمع با هدف واحد هستید که یکدیگر را تشویق به ادامه مسیر که همان ورزش کردن است، می‌کنید.

 

 

 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ورزش می توانید به کمیته بادی پامپ فدراسیون ورزش های همگانی (http://bodypumpteam.com/ ) و

سایت کمپانی لس میلز (https://www.lesmills.com/uk/workouts/group-fitness/bodypump/ ) مراجعه نمایید.

 جهت اطلاع از رویدادهای ورزشی، تفریحی به ما بپیوندید

 

 

ferdowsi_sport@

ثبت نام در مسابقات ورزشی

 

دانش ورزش

 • Picture1 FILEminimizer.jpg

افت