رشته ورزشی بسکتبال(قسمت اول)

 

بالاترین نهاد ورزشی

فدراسیون بین‌المللی بسکتبال( FIBA(

نخستین مسابقه

۲۱ دسامبر ۱۸۹۱؛ ۱۲۸ سال پیش. اسپرینگفیلد، ماساچوست، ماساچوست, U.S.

مشخصات

تماس

ندارد

اعضاء تیم

5 نفر

تفکیک جنسیتی

بلی

طبقه‌بندی

Indoor/Outdoor

تجهیزات

توپ بسکتبال

محل برگزاری

Indoor court (mainly) or outdoor court )بسکتبال خیابانی)

واژه‌ نامه

Glossary of basketball

برگزاری

کشور یا منطقه

Worldwide

المپیک

Yes, demonstrated in the 1904 and 1924 Summer Olympics
Part of the Summer Olympic program since 1936

پارالمپیک

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ورزش بسکتبال يک بازي گروهي و هيجان آور است که در آن بازيکنان بايد داراي سرعت عمل و تحرک بسيار باشند . خصوصياتي چون آمادگي جسماني ، وقت شناسي ، همکاري ، گذشت ، سرعت و دقت و همچنين ابتکارات و فنوني که ورزشکاران از خود بروز مي دهند اين بازي را مفرح و شادي آن را لذت بخش مي نمايد. دکتر نای اسمیت (موسس بسکتبال) در شروع کار دو سبد که مخصوص حمل میوه بود به دیوار دو طرف سالن ورزش دانشگاه و در ارتفاعی بلندتر از قد یک انسان بلندقد نصب کرد و به دو گروه از ورزشکاران جوان دانشگاه آموزش داد که توپی را دست به دست بدهند و سعی کنند آن را به درون سبد بیندازند و تیم مقابل باید بکوشد که مانع از انجام این کار شود و توپ را هم از چنگ حریف برباید و تصاحب کند

 با گذشت زمان قوانینی برای انجام بازی وضع شد. مثلا تعداد بازیکنان هر تیم ۹ نفر تعیین شد. سپس به ۷ نفر تقلیل یافت و بالاخره این تعداد به ۵ نفر کاهش یافت و تثبیت شد. هر بازیکن می‌توانست در موقع وقوع خطا به جای کلیه بازیکنان تیم خود پرتاب آزاد را انجام دهد.

 هر تیم می‌توانست از شروع تا پایان بازی توپ را در زمین خود به طور دلخواه نگهداری نماید.
بعد از جنگ جهانی اول بسکتبال تبدیل به ورزشی رقابت‌آمیز و بزرگ و شناخته شد و به اروپا گسترش یافت.

در سال ۱۹۲۴ نخستین مسابقات جهانی بین تیم‌های بسکتبال فرانسه، ایتالیا، انگلستان و آمریکا در پاریس برگزار شد و از سال ۱۹۳۲ فدراسیون آماتوری بسکتبال در ژنو با نمایندگی چند کشور تشکیل شد. در مسابقات المپیک ۱۹۳۶ برلین برای نخستین بار ۲۳ کشور در مسابقات رسمی بسکتبال شرکت کردند و آمریکا قهرمان المپیک شد.

امروزه با این که ورزش بسکتبال یکی از معروفترین و پرطرفدارترین ورزش‌های جهان است و تغییرات زیادی یافته‌است، هنوز اصول اساسی آن مانند زمان دکتر نای اسمیت باقی مانده است.

  •  استانداردها و قوانین و مقررات بسکتبال

زمین قانونی و مناسب بسکتبال باید کاملاً مسطح و بدون هر گونه مانع و برآمدگی باشد. زمین بازی برای خردسالان کوچکتر از زمین بزرگسالان است. مسابقات رسمی در میدان‌هایی به شکل مستطیل به طول ۲۶ متر و عرض ۱۴ متر برگزار می‌شود که طول و عرض زمین را می‌توان به نسبت دو متر در یک متر کم و زیاد کرد.

خط‌های دور زمین به پهنای ۵ سانتی متر است. از مرکز زمین و به موازات عرض زمین خطی کشیده می‌شود که زمین بازی را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند. در وسط زمین دو دایره متحدالمرکز رسم می‌کنند به شعاع‌های ۹۰ سانتی متر و ۸۰/۱ متر. مرکز این دایره‌ها که درست مرکز زمین است محل آغاز بازی است.

حلقه بسکتبال در فاصله ۳۰ سانتی متری قاعده تخته به آن متصل می‌شود. قطر حلقه بسکتبال ۴۵ سانتی متر و ارتفاع توری که به شکل سبد به آن متصل می‌شود ۳۰ سانتی متر است.

 

بسکتبال در چهار ست ۱۰ دقیقه‌ای (بین‌المللی) یا ۱۲ دقیقه‌ای (اِن. بی. اِی) انجام می‌شود. زمان استراحت بین ست  اول و دوم و بین دوره سوم و چهارم ۲ دقیقه و بین دوره دوم و سوم (بین دو نیمه) ۱۰ دقیقه‌است. وقت اضافه در بسکتبال ۵ دقیقه می‌باشد. در صورت تساوی این 5 دقیقه تکرار می گردد.

پس از استراحت بین دو نیمه زمین حمله و دفاع دو تیم عوض می‌شود. اصطلاحاً به زمین حریف، زمین حمله و به زمین خودی زمین دفاع گفته می‌شود. زمان‌های گفته شده زمان واقعی بازی است. یعنی زمانی که توپ در جریان نیست وقت بازی متوقف می‌شود.  به همین دلیل زمان انجام یک بازی کامل بیشتر از مجموع عددی زمان‌های بالا است و معمولاً حدود دو ساعت طول می‌کشد.

امتیاز هر گل (پرتاب موفق در حلقه حریف) با توجه به موقعیت بازیکنی که اقدام به شوت کرده‌است متفاوت است. اگر بازیکن خارج از خط ۳ امتیازی باشد، گل ۳ امتیاز و اگر داخل آن باشد ۲ امتیاز دارد. هر پرتاب آزاد (پنالتی) یک امتیاز دارد. در بسکتبال تساوی وجود ندارد و آن قدر وقت اضافه به بازی داده می‌شود تا یکی از دو تیم برنده شود. زمان استراحت بین وقت‌های اضافه ۱ دقیقه‌است.

تعداد داوران یک مسابقه بسکتبال ۵ نفر است. از این ۵ نفر دو داور در درون زمین بر جریان بازی نظارت می‌کنند که یکی از آن‌ها سرداور و دیگری داور است. در کنار زمین هم ۳ نفر هر یک وظیفه‌ای خاص را انجام می‌دهند.

 

یک نفر ثبت کننده امتیازها و خطاها (منشی) یک نفر مسئول ۲۴ ثانیه و هم وقت نگهدار است. خطاهای عمده‌ای که داوران به آن توجه دارند عبارتند از: خطا در حمله، رانینگ، دبل، سه ثانیه، خطاهای برخورد و سد مسیر.

(منبع :   www.hamshahrionline.ir/news/70677/آشنایی-با-بسکتبال )

 

  • درباره ( ( FIBA فیبا:

- فیبا، فدراسیون جهانی بسکتبال، مسئول سازماندهی بسکتبال در سراسر دنیا است.

-فیبا در سال 1932 تاسیس شده و 213 فدراسیون از سراسر دنیا را در مجموعه خود دارد.

-این سازمان برنامه ریزی و نظارت بر مسابقات ین المللی شامل جام جهانی بسکتبال، تورنمنت های المپیک بسکتبال و مسابقات 3 به 3 را به عهده دارد. قوانین و مقررات بسکتبال جهت مدیریت روابط میان اعضای مختلف جامعه بسکتبل توسط فیبا تهیه و تنظیم می شود. فیبا 5 دفتر منطقه ای شامل آفریقا، امریکا، آسیا، اروپا و اقیانوسیه دارد.

-بنیاد بین المللی بسکتبال (IBF) که در سال 2008 تاسیس شد مسئول امور اجتماعی، انسان دوستانه و فعالیت های آموزشی فیبا می باشد.

 

  • تاریخچه فیبا آسیا:

1960-مانیل (PHI) میزبان اولین دوره مسابقات بسکتبال آسیا شد.

1963-قانون اساسی و قوانین مربوط به کنفدراسیون بسکتبال آسیا (ABC) در مسابقات قهرمانی مردان ABC در تایپه نهایی شد.

1965 -سئول (KOR) میزبان اولین دوره مسابقات قهرمانی ABC بانوان شد.

1970 -سئول (KOR) میزبان نخستین مسابقات قهرمانی ABC U18 مردان و زنان شد.

1981 -هنگ کنگ میزبان اولین جام قهرمانان ABC برای تیم های باشگاهی شد.

1999 -عضویت در ABC به 41 عضو افزایش یافت.

2002 - با یک مفهوم یک خانواده کنفدراسیون بسکتبال آسیا (ABC) به FIBA ​​آسیا تغییر نام داد

2004 -تایپه سیتی (TPE) میزبان نخستین جام حذفی آسیا شد. این مسابقات کمی بعد به عنوان FIBA ​​Asia   Stankovic Cup .

2009 -جوهور بهروو (MAS) و پونه (هند) به ترتیب میزبان نخستین مسابقات قهرمانی FIBA ​​آسیا زیر 16 سال و اولین مسابقات قهرمانی FIBA ​​آسیا زیر 16 سال با نوان شد.

2014 - با اضافه شدن تیمور لست تعداد اعضای فیبا ​​آسیا به 45 رسید.

(منبع : http://iribf.ir/history-of-the-world-basketball-federation)

 

  • تاریخچه بسکتبال ایران:
دایره المعارف بریتانیکا، سال ورود بسکتبال به کشور ما ایران را ۱۹۰۱ میلادی برابر با ۱۲۸۰ هجری شمسی ذکر کرده‌است. اما آنچه مسلم است، اولین نشانه‌های ورود بسکتبال به ایران در سال‌های ۱۳۱۰ و ۱۳۱۱ دیده شده که آن هم توسط کارکنان سفارتخانه‌های خارجی در ایران بوده ‌است. در سال ۱۳۱۴، یک مربی ورزش به نام”فریدون شریف زاده” ورزش بسکتبال را به دانش آموزان دبیرستان البرز (کالج البرز) تهران معرفی و پایه‌گذاری کرد و کم کم دیگر مربیان ورزش به گسترش و آموزش این ورزش پرداختند، در سال ۱۳۲۴، فدراسیون بسکتبال ایران تشکیل شد و نخستین حضور بسکتبال ایران در میدان‌های بین‌المللی، در بازی‌های المپیک لندن (۱۹۴۸) بود.تیم ملی بسکتبال ایران، نام تیم رسمی بزرگسالان ایران است که کشور ایران را در مسابقات جهانی و بین‌المللی بسکتبال نمایندگی می‌کند. تیم ملی بسکتبال ایران زیرنظر فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. (بسکتبال در ایران) در سالهای ۱۳۱۰ به بعد بطور غیر رسمی فعالیتش در بعضی از مدارس ایران دنبال شد تا اینکه در سال ۱۳۱۴ این ورزش بطور رسمی توسط فریدون شریف‌زاده به ایرانیان معرفی گردید. در سال ۱۳۲۴ فدراسیون بسکتبال ایران تاسیس شد. تیم ملی بسکتبال ایران برای نخستین بار توانست تا در سال ۱۹۴۸ در مسابقات المپیک لندن شرکت نمایند.در سالهای اخیر بسکتبال در ایران رشد نسبی داشته است. بزرگ‌ترین موفقیت تیم ایران تا قبل از شرکت در بازیهای جام ملت‌های آسیا (۲۰۰۷)، درخشش در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه بود که درآن مسابقات ایران پس از ۵۰ سال به مدال برنز رسید. تیم ایران نهایتا در بازیهای جام بسکتبال ملت‌های آسیا (۲۰۰۷) موفق شد با شکست تمام تیمهای آسیایی به قهرمانی بسکتبال آسیا برسد و برای دومین بار پس از پنجاه سال، به مسابقات المپیک راه یابد

 

تیم ملی بسکتبال ایران در المپیک ۱۹۴۸ لندن

 

(منبع : http://iribf.ir/history-of-iranian-basketball)

 

  • لیگ‌ها و مسابقات

از جمله معروف ترین لیگهای بسکتبال لیگ بسکتبال اسپانیا و آلمان در اروپا ، لیگ بسکتبال چین در آسیا را می توان نام برد . ولی حرفه‌ای ترین لیگ بسکتبال ان‌بی‌ای (NBA) می‌باشد. این لیگ بین تیم‌های باشگاه‌های حرفه‌ای آمریکای شمالی (ایالات متحده آمریکا و کانادا) برگزار می‌شود.

 

  •  مسابقات لیگ حرفه‌ای ان‌بی‌اِی

این لیگ مسابقات به صورت دو دسته در کنفرانس شرق و غرب برگزار می‌شود که در پایان قهرمان این دو کنفرانس نیز به رقابت با هم می‌روند. علاوه بر این مسابقات، هر ساله مسابقه‌ای تحت عنوان بازی ALL- STARS انجام می‌شود که در آن ستاره‌های کنفرانس شرق و غرب با یک بازی نمایشی به رقابت با هم می‌پردازند. مسابقه ALL-STARS شامل مسابقه slam dunk شوت ۳ امتیازی و ... می‌باشد که طرفداران بسیار زیادی دارد.

 

  • بسکتبال نمایشی آمریکا

در آمریکا گروهی از بسکتبالیست‌ها که اغلب در بسکتبال رسمی آمریکا شهرت چندانی نیز ندارند (به جز تعداد محدودی از آن‌ها) تحت عنوان AND ۱ فعالیت می‌کنند. گروه AND ۱ با انجام بازی‌های نمایشی و بسیار حرفه‌ای و برگزاری مسابقاتی با جذابیت بسیار بالا هواداران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده‌اند. لازم به ذکر است که در این بازی‌ها برای زیبایی بیشتر بازی T برخی از قوانین رعایت نمی‌شود. این بازی‌ها در قالب خیابانی (street BALL) و سالنی برگزار می‌شود ولی هیچ یک از آنها جنبه رسمی ندارند.

 

 

  • بسکتبال خیابانی

نام بسکتبال خیابانی (street BALL) به آن دسته از بازی‌ها اطلاق می‌شود که در زمین‌های سرباز بازی می‌شود. قوانین آن، قوانین بسکتبال عادی است با تغییرات جزیی‌ای که به نسبت محل بازی متفاوت است. این دسته از بازی‌ها دارای حرکات نمایشی اند و بعضی از قوانین بسکتبال واقع در سالن در آن رعایت نمی‌شود. بازیکنان این بازی‌ها مگر در موارد خاص از لباس هماهنگ با یکدیگر استفاده نمی‌کنند.

 <