رشته ورزشی لیوان چینی

 

 • تاریخچه لیوان چینی

تاریخ شروع ورزش لیوان چینی به اوایل دهه 1980 در آمریکا بازمی­گردد و به طور رسمی فعالیت خود را در سال 1995 میلادی آغاز نمود. اولین دوره مسابقات این رشته در سطح ملی در سال 1998 در تگزاس برگزار گردید و هم اکنون این رشته ورزشی در سرتاسر دنیا زیر نظر فدراسیون جهانی  WSSA که ریاست آن به عهده باب فاکس می­باشد، فعالیت می­نماید. ورزش لیوان چینی در حال حاضر ورزشی محبوب در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به شمار می­رود.

شروع فعالیت این ورزش در ایران نیز از بهمن ماه سال 1388ه.ش توسط محمد محمدی و در سال 1390 در سطح ملی زیر نظر فدراسیون ورزش­های همگانی میباشد
 • لیوان چینی چیست؟

لیوان چینی ورزشی است نوظهور که از چیدمان لیوان­های مخصوص و جمع کردن آنها طبق یک دستورالعمل خاص صورت می­گیرد.

این بازی به واسطه سرعتی بودن آن از هیجان بالایی برخوردار است و به همین علت طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده و روز به روز به طرفداران آن اضافه میشود.

محدودیت در این بازی وجود ندارد. تمامی افراد در تمامی سنین حتی با وجود ناتوانایی­های جسمی و ذهنی قادر به انجام این بازی هستند نظیر معلولان جسمی حرکتی، معلولان ذهنی و حتی افراد نابینا.

راز موفقیت دراین بازی نیز یک چیز است و آن چیزی نیست جز "تمرین"

 

 • کودکان

بازی باعث رشد فکری ،ذهنی و تقویت فعالیت های حسی حرکتی کودک میشود.

همچنبن انجام بازی های مناسبی مانند لیوان چینی باعث جهش ذهنی چندین ساله در کودک ،هماهنگی بیشتر در دست و چشم، عصب و عضله، انطباق چشم ها، واستفاده از هر دو نیم کره مغز را دارد.

 

 • دانش آموزان

ورزش لیوان چینی محدودیت سنی ندارد با این حال اگر تمرکز بر روی بهبود عملکرد دانش آموزان باشد، این ورزش به دانش آموزان کمک می‌کند که مهارت خود را گسترش دهند و عملکرد هر دو سوی بدنشان را برابر کنند.

 با افزایش مهارت دانش آموز درصد بیشتری از سمت راست مغزش را که خانه‌ی هشیاری، تمرکز، خلاقیت و ریتم دست  است به کار می­افتد. لیوان چینی کمک می‌کند که مغز را برای ورزش و سایر فعالیت‌هایی که از هر دو دست برای انجام آن استفاده می‌شود تعلیم داده شود، برای مثال نواختن یک آلت موسیقی یا استفاده از کامپیوتر.

در ورزش لیوان چینی استفاده از هر دو دست همراه با رشد روانی مغز، بالانس بیشتری از ترکیب هر دو قسمت مغز ایجاد می­کند. مطالعات نشان داده است که مردمی که قادرند دوگانه کار کنند از نظر احساسی استقلال بیشتری دارند، بیشتر مصمم هستند و بیشتر با موقعیت کنار می‌آیندو بیشتر قادرند مشکلات را بدون تسلیم شدن حل کنند.

 در نتیجه لیوان چینی ورزشی تک بعدی نیست که تنها مهارت‌های مهم فیزیکی را تقویت کند همانند هماهنگی بین چشم و دست و افزایش سرعت و تمرکز بلکه اعتماد به نفس، کار گروهی، روحیه ورزشکارانه را نیز تقویت خواهد کرد

 

 • بزرگسالان

لیوان چینی فعالیتی است که حتی سالمندان و بزرگسالان هم به آن علاقه دارند.

در این بازی از هر دو دست به طور متوالی استفاده میشود که همین امر باعث استفاده همزمان از هر دو نیم کره مغز میشود و به واسطه انجام همین چند فعالیت ساده میتوان از بیماری پارکینسون وآلزاینر پیشگیری کرد و همچنین به موجب قانونمند و منسجم بودن حرکات هر دو دست در این ورزش در مواردی باعث بهبود آلزایمر و پارکینسون شده است.

 

 • نتایج مطالعات دانشگاهی

*لیوان چینی اخیراً توسط برنامه های تربیت بدنی برای افزایش مهارت هایی مانند همکاری دست و چشم و سرعت و تمرکز انجام شده است.
در آنجا تاثیر چیدن را در همکاری مابین چشم و دست و عکس العمل ها را در 24 پسر و 18 دختر سال دومی توسط سوداپاپ و آزمون های Yardstick مورد  آزمایش قرار دادند.
در کلاس تربیت بدنی به طور رندم برای شیوه کار وکنترل گروه ها انتخاب شد و هم از قبل و هم بعدش برای همکاری چشم ودست و زمان عکس العمل مورد آزمایش قرار گرفت. گروه درمان در برنامه 5 هفته ای لیوان چینی شرکت کردند. پیشرفت های مهم برای هر دو هم همکاری بین دست و چشم و هم زمان عکس العمل بین آزمون  قبلی و بعدی برای این گروه ها اما نه برای گروه کنترل یادداشت می شود.بنابراین لیوان چینی در افزایش همکاری میان دست و چشم و زمان عکس العمل بسیار  موثر است.

*در آخرین مطالعات دکتر ملانی هارت، که فعالیت الکتریکی از هر دو قسمت مغز را مورد آزمایش قرار داده است، اهداف لیوان چینی را که هر دو قسمت مغز را مورد مطالعه قرار می دهد مورد تایید قرار می دهد. دکتر ملانی هارت دستیار پرفسور سلامتی، تمرین و دانش ورزشی در دانشگاه تکنولوژی تگزاس این نتایج را اعلام کرد. لیوان چینی یک فعالیت جدید است. و یکی از اهداف آن استفاده از هر دو طرف بدن و مغز برای گسترش مهارت هاست.

*مطالعاتی که در دانشگاه ویسکانسین امریکا توسط دکتر برایان آدرمن صورت پذیرفته است.نتایج مطالعه بیانگر این مطلب است که لیوان چینی همکاری بین دست و چشم و عصب و عضله را بهبود می‌بخشد و زمان واکنش را تا ۳۰ درصد بالا می‌برد و به عنوان فعالیتی برای اندازه‌گیری تأثیر بازخورد و انگیزش استفاده می‌شود. این ورزش توجه کشورهایی از جمله امریکا، کانادا، ژاپن، استرالیا، آلمان و انگلیس را به خود جلب کرده است. طبق تحقیقاتی که در کشور ایالات متحده تاکنون در خصوص ورزش لیوان چینی انجام شده، در آخرین مطالعات دکتر ملانی هارت، فعالیت الکتریکی هر دو قسمت مغز را مورد آزمایش قرار داده و بر تأثیر ورزش لیوان چینی بر عملکرد هر دو قسمت مغز صحه می‌گذارد.

 

 •  فواید عام ورزش لیوان چینی

سایت جهانی ورزش لیوان چینی موارد زیر را به عنوان فواید کلی این ورزش معرفی نموده است که عبارتند از:

- تناسب اندام

- احترام به خود و افزایش اعتماد به نفس

- ارتباط و هماهنگی دست و چشم

 

 • تناسب اندام

لیوان چینی ورزشی است که بر مبنای آن هر بچه‌ای با هر سابقه و هر توانایی می‌تواند انجام دهد. برای ورزشکار و غیر ورزشکار به یک شکل بوده و می‌تواند باعث پیشرفت در تناسب اندام و بهبود عملکرد مغزی شود. لیوان چینی همچنین به تناسب اندام چشم کمک می‌کند.کارشناسان تربیت بدنی راهی برای قدرت بخشیدن به ماهیچه‌های چشم پیدا کردند. تمرین‌های چیدمان در ورزش لیوان چینی، فعالیت‌های جهت‌یابی و بعضی بازی‌ها ماهیچه‌های چشم را تمرین می‌دهد و چشم‌ها را برای خواندن آماده می‌کند و در نتیجه وقتی حس‌های بیشتری درگیر شود، مغز بهتر کار می‌کند.

 •  احترام به خود و افزایش اعتماد به نفس

  با تمرین و تسلط بر ورزش لیوان چینی بچه‌های غیر ورزشکار می‌توانند با ورزشکارها رقابت تن به تن داشته باشند. در نتیجه می‌تواند احترام به خود و اعتماد به نفس آنان را نیز افزایش دهد و بچه‌های غیر ورزشکار را برای این که سخت‌تر کار کنند، تشویق کند.با شرکت کردن در مسابقات آنان را به هیجان و نشاط فراخواند و این خود یک برد محسوب می‌شود.

 •   ارتباط و هماهنگی دست و چشم

لیوان چینی اخیراً توسط برنامه‌های تربیت بدنی برای افزایش مهارت‌هایی مانند همکاری دست و چشم و سرعت و تمرکز انجام شده است و دراین زمینه تحقیقاتی با دانش‌آموزان انجام پذیرفته و نشان داده شده است که لیوان چینی بسیار در افزایش همکاری میان دست و چشم و زمان عکس‌العمل مؤثر است.

در نتیجه لیوان چینی همکاری بین دست و چشم را بهبود می‌بخشد و زمان واکنش را تا ۳۰ درصد بالا می‌برد.

 • برخی قوانین مؤثر این ورزش در بهبود این علائم

طرز چیدمان جهانی این لیوان‌ها به این صورت می‌باشد که فرد روبروی لیوان‌ها (۶ تایی) قرار دارد و همین امر باعث ایجاد نقطه ثقل بدن می‌شود و طی چیدن و جمع کردن لیوان‌ها فقط دست‌ها و بازوها حرکت می‌کنند و شانه‌ها نباید حرکت کند زیرا در غیر این صورت بدن از نقطه ثقل خود خارج شده و دیگر هر دو نیمکره همزمان فعالیت نمی‌کند. در این بازی بازوها به فاصله ۱۰ سانتیمتری از بدن باید قرار داشته و دست‌ها نباید روی میز باشند. در این بازی باید لیوان‌ها به ترتیب و در یک امتداد چیده و جمع شوند.

تقویت قوۀ حسی در ناحیه سر انگشتان و تنظیم فشار بر روی لیوان. زیرا اگر فرد لیوان را سفت یا شل دست بگیرد در بازی دچار مشکل می‌شود و این امر بر درست دست گرفتن مداد بسیار مؤثر است. الگوی مناسب نشستن و ایستادن پشت میز را آموزش می‌دهد زیرا فرد در حین بازی نمی‌تواند جای خود را تغییر داده و باید طوری بنشیند که تسلط کافی داشته باشد.

 •  آموزش بازي:

نكته اول: افراد راست دست هميشه اول از دست راست شروع ميكنند و افراد چپ دست از
دست چپ چه براي چيدمان و چه براي جمع كردن


نكته دوم:چيدن و جمع كردن به طور متوالي بين 2 دست انجام ميشود و نياز به حفظ كردن
فرمول خاصي نيست.

مثال براي افراد راست دست:راست ، چپ ، راست ، چپ ،راست.....
مثال براي افراد چپ دست: چپ ، راست ، چپ ،راست ، چپ ......


 • يادآوري: در هنگام برداشتن ليوانها، براي سهولت كار انگشت شست نبايد به هيچ يك از لبه ليوانها تماس داشته باشد. انگشت شست كمر ليوان (ديواره ليوان) را گرفته و با انگشت كوچك
  لبه انتهايي آخرين ليوان را مي گيريم.

 

 • نحوه چيدمان: نكته: براي چيدمان 3 تايي 2 ليوان در سطح اول قرار ميگيرد.
  براي چيدمان 6 تايي 3 ليوان در سطح اول قرار ميگيرد.
  و براي چيدمان 10 تاي 4 ليوان در سطح اول قرار ميگيرد

 

 • آموزش لیوان چینی 6‌تایی

می‌توان گفت که آموزش لیوان چینی 6‌تایی مهم‌ترین قدم در یادگیری این ورزش است. به علت کم بودن لیوان‌ها می‌توان لیوان چینی 6‌تایی را به‌سرعت یاد گرفت و با ماهرشدن در این بازی به تعداد لیوان‌ها اضافه کرد. آموزش قدم‌به‌قدم لیوان چینی 6‌تایی به شرح زیر است:

در این مرحله 6 لیوان را به 2 دسته لیوان سه‌تایی تقسیم ‌کنید.

3 لیوان را با یک دست بلند کنید، توجه کنید که انگشت کوچک دست حکم نگه‌دارنده لیوان‌ها را دارد و زمانی که بخواهید لیوان‌ها را روی میز بچینید باید از این انگشت استفاده کنید. این روش را چند بار تکرار کنید تا کنترل لیوان‌ها برایتان راحت‌تر شود. سپس همه لیوان‌ها را مجدداً روی‌هم بچینید.

 6 لیوان باید بر روی یکدیگر باشند. با دست راست 3 لیوان را و با دست چپ 2 لیوان بردارید.

با دست راست که 3 لیوان را دارد شروع کنید و از همان سمت 1 لیوان در کنار لیوانی که برنداشته بودید قرار دهید و سپس 1 لیوان از دست چپ در سمت چپ لیوانی که بر روی میز است قرار دهید.

دوباره 1 لیوان از دست راست را بر روی 3 لیوانی که روی میز قرار دارد بگذارید و لیوان بعدی در دست چپ را هم در کنار آن بگذارید و لیوان آخر دست راست را هم بر روی ‌آن‌ها قرار دهید. توجه کنید که 6 لیوان روی‌هم باید حالت یک مثلث را پیدا کنند.

با دست راست لیوان بالایی و با دست چپ لیوان پایین آن در سمت چپ را نگه‌دارید و هم‌زمان بردارید و روی لیوان‌های زیری آن‌ها قرار دهید تا دوباره به حالت 3 لیوان در دست راست و 2 لیوان در دست چپ درآید. در آخر همه لیوان‌ها را روی‌هم بگذارید.

رشته ورزشی لیوان چینی دارای فواید متعدد بسیاری است و بازی لیوان چینی در ایران می‌تواند رشد چشمگیری داشته باشد. این ورزش کم‌هزینه را می‌توان به‌صورت فردی یا گروهی انجام داد. برای انجام این ورزش تنها کافی است تا لیوان‌های مخصوص این بازی خریداری شود. با برگزاری کلاس‌های لیوان چینی در برنامه‌های آموزشی تربیت‌بدنی می‌توان امید داشت که در آینده نه‌چندان دور شاهد حضور بازیکنان ملی در تورنمنت‌های بین‌المللی و کسب مقام توسط آن‌ها باشیم. فراموش نشود که آموزش لیوان چینی به کودکان و نوجوانان می‌تواند در بهبود عملکرد مغز آن‌ها مؤثر باشد.

 

 

 

 

 جهت اطلاع از رویدادهای ورزشی، تفریحی به ما بپیوندید

 

 

ferdowsi_sport@

ثبت نام در مسابقات ورزشی

 

دانش ورزش

 • Picture1 FILEminimizer.jpg

افتخار آفرینان دانشگاه فردوسی مشهد