نمایه کاربری

  يكشنبه 29 مهر 1397

آدرس کانال تلگرام اداره کل تربیت بدنی

جهت دریافت اخبار اداره کل تربیت بدنی در تلگرام به ما بپیوندید

@ferdowsi_sport


تنیس خاکی

آمادگی جسمانی ۲۲ بهمن

باشگاه پینت بال

انجمن ورزشی اداره کل

فرم پيشينه علايق ورزشي

روزنامه های ورزشی

آیین نامه ها و مقررات

جشنواره درون دانشگاهی

کارکنان و اعضاء هیات علمی

ورزش خوابگاه ها

ستاد اردوها

کلاسهای آموزشی

ورزش دانشکده ها

ورزش قهرمانی

نهضت داوطلبی

سوالات متداول

اماکن و تاسیسات ورزشی

احكام و گواهي هاي صادر شده

پيش بيني نتايج مسابقات

ملاقات عمومي با رياست دانشكده و مديركل تربيت بدني دانشگاه
میهمانِ, گرامی، خوش آمدید!
نامِ کاربری گذرواژه: به‌خاطر داشته باش

لزوم ورزش، بازی و تحرک، به ویژه برای جوانان و کودک
(1 ، بازدید کننده) (1) میهمان
  • صفحه:
  • 1

نامِ بحث: لزوم ورزش، بازی و تحرک، به ویژه برای جوانان و کودک

لزوم ورزش، بازی و تحرک، به ویژه برای جوانان و کودک 6 سال, 3 ماه قبل، #361

  • sara
  • ( کاربر )
  • غایب
  • فعال
  • تعدادِ ارسال‌ها: 27
  • کارما (امتیازِ ویژه): 4
داستان یوسف پیامبر

در داستان حضرت یوسف (ع) به نکات آموزنده ی فراوانی بر می خوریم که یکی از این نکات آموزنده، مسأله لزوم ورزش، بازی و تحرک، به ویژه برای جوانان و کودکان می باشد.حضرت یعقوب (ع) دوازده پسر داشت که دو نفر از آن ها (یوسف و بنیامین) از یک مادر بودند که « راحیل» نام داشت.(۱) یعقوب ب جهاتی نسبت به این دو فرزند محبت بیش تری ابراز می نمود و همین مسأله باعث برانگیخته شدن حس حسادت در سایر برادران شد. آنان به یکدیگر گفتند: با اینکه ما ده برادر، گروهی نیرومند و توانائیم، ولی باز هم پدرمان به یوسف و برادرش بنیامین علاقه ی بیشتری دارد. از ان جا که این علاقه نسبت به یوسف خیلی شدیدتر بود، برادران ناتنی تصمیم گرفتند یوسف را بکشند و یا این که از پدر دور سازند.از این رو به پیش پدر آمدند و گفتند: « أرسِلهُ مَعَنا غَدداً یَرتَع و یَلعَب و إنّا لَهُ لَحافِظُون»(۲)پدر از اینکه مبادا یوسف در اثر غفلت آنان طعمه گرگ شود، ابراز نگرانی می کند. پسران در پاسخ می گویند: « لَئن اَکلَهُ الذّئبُ وَ نَحنُ عُصبَهٌ إنا اذاً لَخاسِرونَ»اگر او را گرگ بخورد، با این که ما گروه نیرومندی هستیم، ما از زیان کاران خواهیم بود. بالاخره پدر را قانع ساخته و یوسف را با خود به صحرا بردند و پس او را در چاهی انداختند و در بگرشت پیراهن او را خونی کرده و گفتند پدرجان گرگ او را خورده است.برخی از نکاتی ک هدر این داستان بدست می آید عبارتند از:
1- نیرومندی و ورزشکار بودن، یک مزیت و فضیلت است و به همین دلیل براردان یوسف در دو جا مطرح می کنند که ما گروهی نیرومند و ورزش کاریم.
الف) هنگامی که پدر از این که گرگ یوسف را بخورد ابراز نگرانی می کند، آنان در پاسخ پدر می گویند: « و نحن عُصبُةٌ» و داشتن نیرو و توان جسمی را مشخصه یک محافظ و پاسدار می دانند که بخوبي می تواند به مأموریت حفاظت عمل کند.
ب) « و نحن عُصبُةٌ» با این جمله برتری خویش را بر یوسف نمایان می کنند.
2- بازی کردن و تحرک را که خود نوعی ورزش است- برای کودکان لازم و ضروری می داند. به همین جهت برادران یوسف به بهانه ی بازی کردن، یوسف را از پدرش که خود پیامبر الهی و دارای بینش کافی است جدا می کنند و او به این که بازی برای کودک لازم است، اعتراض نمی کنند.
3- بازی، تحرک و ورزش بهتر است در هوای آزاد، محیط باز و فضای سبز صورت گیرد، نه در هوای آلوده و در بسته و به دور از طبیعت.
4- در حالی که برادران یوسف بزرگترین گناهان را مرتکب شدند پیامبر خدا عذر برادران را که اشتغال به ورزش و مسابقه ورزشی است را تقبیح و خرده نمی گیرند.(۳)
منبع:
۱. تربیت عمومی، نمازی خواه، مهدی، نشر اسلامی
۲. ناسخ التواریخ میرزا محمد تقی، سپهر نشر اسلامیه.
۳. فصل نامه ورزش، سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی.
تشکرکنندگان : hadis.ahmadian
  • صفحه:
  • 1

قدرت گرفته از کیوننا فارسی / محصول گروه سی‌ام‌اس فارسی

این صفحه در: 0.29 ثانیه ایجاد شده است