نمایه کاربری

  چهارشنبه 25 مهر 1397

آدرس کانال تلگرام اداره کل تربیت بدنی

جهت دریافت اخبار اداره کل تربیت بدنی در تلگرام به ما بپیوندید

@ferdowsi_sport


تنیس خاکی

آمادگی جسمانی ۲۲ بهمن

باشگاه پینت بال

انجمن ورزشی اداره کل

فرم پيشينه علايق ورزشي

روزنامه های ورزشی

آیین نامه ها و مقررات

جشنواره درون دانشگاهی

کارکنان و اعضاء هیات علمی

ورزش خوابگاه ها

ستاد اردوها

کلاسهای آموزشی

ورزش دانشکده ها

ورزش قهرمانی

نهضت داوطلبی

سوالات متداول

اماکن و تاسیسات ورزشی

احكام و گواهي هاي صادر شده

پيش بيني نتايج مسابقات

ملاقات عمومي با رياست دانشكده و مديركل تربيت بدني دانشگاه
میهمانِ, گرامی، خوش آمدید!
نامِ کاربری گذرواژه: به‌خاطر داشته باش

ورزش و سرطان
(1 ، بازدید کننده) (1) میهمان
  • صفحه:
  • 1

نامِ بحث: ورزش و سرطان

ورزش و سرطان 5 سال, 12 ماه قبل، #1179

  • khaleghi
  • ( کاربر )
  • غایب
  • کارشناسِ ارشد
  • تعدادِ ارسال‌ها: 125
  • کارما (امتیازِ ویژه): 39
00000.jpgفعالیت بدنی مناسب علاوه بر پیشگیری از ابتلا به سرطان، خود می‌تواند به درمان سرطان کمک کند. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند ورزش در درمان سرطان سودمند است.
مطالعات متعددی که بر روی ارتباط ورزش با توانبخشی و بازتوانی بیماران و کیفیت زندگی آنان انجام شده بیانگر تاثیر مثبت ورزش بر این موارد است.
در یک مطالعه که بر روی زنان مبتلا به سرطان سینه انجام شده، پس از اضافه شدن برنامه ی ورزشی با شدت متوسط مانند دوچرخه سواری و پیاده روی به رژیم درمانی این بیماران، نشان داده شد که سه بار ورزش در هفته به مدت 30-20 دقیقه به مدت یک تا سه ماه، تاثیر مثبت بر عملکرد فیزیکی و روانی بیماران داشته است.

منافع ورزش در بیماران مبتلا به سرطان شامل این موارد است:

کاهش چربی بدن
افزایش توده‌ی عضلانی
کاهش خستگی جسمانی
کاهش تهوع
بهبود سیستم ایمنی بدن
بهتر شدن وضعیت روحی ـ روانی
افزایش اعتماد به نفس
بهبود کیفیت زندگی

مطالعات دیگر نشان داده‌اند که بیمارانی که ورزش می‌کنند در مقایسه با بیمارانی که ورزش نمی‌کنند ضربان قلب بهتر و تحمل بیشتری برای فعالیت دارند.
تحقیقات نشان می‌دهند که در وضعیت روحی- روانی بیمارانی که ورزش می‌کنند تغییرات سودمندی ایجاد می‌شود. تغییرات روان شناختی که در اثر ورزش ایجاد می‌شوند شامل کاهش اختلالات خلقی، کاهش افسردگی و کاهش اختلالات خواب هستند.
بیمارانی که درمان آنها به اتمام رسیده است نیز منافع زیادی از فعالیت فیزیکی به دست می‌آورند. بازتوانی و توانبخشی در این بیماران بهتر صورت می‌گیرد و منافع جسمانی و روانی زیادی از این طریق حاصل می‌شود. اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است اما ورزش ملایم و محتاطانه در بیماران مبتلا به سرطان منافع زیادی دارد که با خطر احتمالی آن قابل مقایسه نیست.
در هنگام تشخیص بیماری و اطلاع فرد از آن واکنشهای روانی بروز می‌کنند و احتمالا ناتوانیهای جسمانی در اثر بیماری یا درمان آن ایجاد می‌شوند. این عوامل ممکن است منجر به انزوا و گوشه‌گیری فرد و کاهش همه‌ی فعالیتها از جمله فعالیت بدنی و ورزش شوند. وقتی فعالیت فیزیکی در اثر ابتلا به سرطان کاهش یابد، فرد مبتلا به بیماری، فقدان انگیزه، کاهش انرژی و خستگی را نیز تجربه می‌کند. فعالیت ورزشی مرتب و متعادل با شدت متوسط، این علائم را تخفیف می‌دهد و به فرد بیمار کمک می‌کند که فعال باقی بماند و انرژی‌اش افزایش یابد. حتی طی درمان سرطان نیز ادامه دادن به فعالیت بدنی امکان پذیر است.

نکات کمک کننده
-پیش از شروع برنامه‌ی ورزشی، با پزشک خود مشورت کنید.
-یک برنامه‌ی ورزشی مناسب، آهسته شروع می‌شود و به بدن فرصت کافی برای وفق پذیری با آن را می‌دهد.
-برنامه منظمی ‌برای ورزش داشته باشید و حداقل سه بار در هفته به مدت 30-20 دقیقه ورزش کنید. می‌توانید زمان ورزش را به بخشهای کوچکتر 10 دقیقه‌ای تقسیم کنید.
-ورزشی که مناسب باشد نباید برای شما سخت و دشوار باشد، برنامه‌ی انعطاف ناپذیر و ثابتی داشته باشد و یا همه‌ی نیروی شما را به کار بگیرد تا خسته و فرسوده شوید. اگر با ورزش دچار خستگی مفرط، تنگی نفس و احساس فرسودگی شدید بدانید که بیش از حد مناسب ورزش کرده اید.
- تا زمانی که با احتیاط ورزش کنید و بیش از حد مناسب فعالیت نکنید، بیشتر ورزشها بی خطر هستند. بی‌خطر‌ترین و موثرترین ورزشها، شنا، پیاده روی، دوچرخه ی ثابت و ورزشهای ایروبیک ملایم هستند چون در این فعالیتها خطر آسیب‌دیدگی کم است و منافع ورزش را به همه‌ی بدن می‌رسانند.

منبع:سیمرغ
تشکرکنندگان : hadis.ahmadian, admin, سمیه, MarjAn104070
  • صفحه:
  • 1
مدیران: z-behboodi

قدرت گرفته از کیوننا فارسی / محصول گروه سی‌ام‌اس فارسی

این صفحه در: 0.21 ثانیه ایجاد شده است