نمایه کاربری

  چهارشنبه 2 آبان 1397

آدرس کانال تلگرام اداره کل تربیت بدنی

جهت دریافت اخبار اداره کل تربیت بدنی در تلگرام به ما بپیوندید

@ferdowsi_sport


تنیس خاکی

آمادگی جسمانی ۲۲ بهمن

باشگاه پینت بال

انجمن ورزشی اداره کل

فرم پيشينه علايق ورزشي

روزنامه های ورزشی

آیین نامه ها و مقررات

جشنواره درون دانشگاهی

کارکنان و اعضاء هیات علمی

ورزش خوابگاه ها

ستاد اردوها

کلاسهای آموزشی

ورزش دانشکده ها

ورزش قهرمانی

نهضت داوطلبی

سوالات متداول

اماکن و تاسیسات ورزشی

احكام و گواهي هاي صادر شده

پيش بيني نتايج مسابقات

ملاقات عمومي با رياست دانشكده و مديركل تربيت بدني دانشگاه
میهمانِ, گرامی، خوش آمدید!
نامِ کاربری گذرواژه: به‌خاطر داشته باش

رشته های دوچرخه کوهستان
(1 ، بازدید کننده) (1) میهمان
 • صفحه:
 • 1

نامِ بحث: رشته های دوچرخه کوهستان

رشته های دوچرخه کوهستان 5 سال, 6 ماه قبل، #1750

 • azarakhsh
 • ( کاربر )
 • غایب
 • کارشناسِ ارشد
 • تعدادِ ارسال‌ها: 99
 • کارما (امتیازِ ویژه): 27
رشته های دوچرخه کوهستان


در اینجا به مدلهای رایج دوچرخه اشاره می کنیم و سپس به مدلهای خاص دوچرخه کوهستان که برای همان رشته طراحی شده و مورد استفاده علاقه مندان این رشته قرار می گیرد .

دوچرخه شهری :

این دوچرخه از انواع رایجی هستند که در گذشته بوده و هم اکنون در بسیاری از شهرها مورد استفاده قرار می گیرد (مشهور به دوچرخه لحاف دوزی ) به خصوص در یزد و اصفهان و شمال و . . . البته مدلهای جدید آنها بسیار شبیه دوچرخه کوهستان بوده از خصوصیات این دوچرخه ها بدون دنده بودن آنها است که استفاده از آنها را در خیابانهای بدون شیب امکان پذیر می سازد البته افرادی هستند که مسیر های شیبدار را هم از آن استفاده می کنند ولی زور بازو و انرژی فراوان می طلبد . از دیگر خصوصیات این دوچرخه ها داشتن گلگیر جهت آبهای جاری در خیابانها و باران می باشد و یا سبد بر روی دوچرخه و زین پهن و بزرگ که همگی اینها می تواند باعث سنگین شدن دوچرخه شود . در مدلهای جدید از دنده استفاده شده که برای شهر تهران با توجه به شیب دار بودن شهر مدل بدون دنده توصیه نمی شود . همین شیب تهران سبب استقبال کم ساکنین از دوچرخه شده !دوچرخه های توریستی و هایبرید :

این دوچرخه ها ما بین کورسی و کوهستان می باشد به طوری که لاستیک آنها کمی از کورسی کلفتر و از کوهستان نازکتر و دارای آج کمتر به جهت کاهش اصطکاک با جاده می باشد . در مدلهای توریستی در جلو و عقب دارای کیف و گلگیر می باشد . فرمان و سیستم دنده آنها نزدیک به دوچرخه کوهستان می باشد . این دوچرخه ها برای جاده های آسفالت فوق آلعاده می باشد و به گونه ای طراحی شده که در جاده های خاکی بدون سنگلاخ و شیب هم به توان استفاده کرد . برای افرادی که علاقه مند به رکاب زدن طولانی می باشند و علاقه ای به رکاب زدن در جادهای خاکی ندارند این مدل ها فوق العاده هستند به خصوص برای سفر به دور دنیا یا اروپا با دوچرخه از این مدلها باید استفاده کرد .


دوچرخه های کورسی ( جاده یا مسابقه ای ) :

این مدل دوچرخه به سبب نازکی لاستیکها که اصطکاک با زمین را کم می کند و فرمان پائین که اصطکاک با هوا و باد را کم می کند و به سبب فرم قرار گرفتن دوچرخه سوار که خم می شود ، مناسب جاده های آسفالت می باشد که به راحتی سرعت گرفته و می تواند به سرعت از مکانی به مکان دیگر بروید البته باید مراقب شیار و شکافها و چاله ها موجود در جاده باشید ( که در ایران این چاله ها کم نیستند) زیرا در کوچکترین شکاف جاده طوقه های این چرخها ضربه دیده و کج می شود . مسابقات زیادی هر ساله در دنیا برگزار می گردد که مشهور ترین آنها تور دو فرانس می باشد و قهرمان افسانه ای آن لانس آرمسترانگ می باشد . در ایران نیز به سبب مدال آوری این رشته در عرصه بین الملل به آن بیش از دوچرخه کوهستان بها داده می شود به طوری که بیشتر برنامه های فدراسیون دوچرخه سواری مربوط به کورسی می شود و دوستان و جوانان علاقه مند به کسب مقام گاه از دوچرخه کوهستان به سمت این رشته می روند .

دوچرخه های تریال :

این دوچرخه ها برای حرکات نمایشی استفاده می شود جهت پرش از پله ها و موانع در شهرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد از خصوصیات این دوچرخه ها این است که از لحاظ سایز به دوچرخه بچه گانه شبیه است طوقه های کوچک و بسیار مقام از نکات برجسته این دوچرخه ها است . بدون دنده می باشد و زین آن بسیار پائین می باشد تا در حرکات آکروباتیکی بتوان بهتر کنترل کرد .

دوچرخه های کوهستان (MTB) :

دارای 3 مدل مشهور می باشد که این دوچرخه ها دارای لاستیک زخیم و آجدار می باشند که باعث بالا رفتن اصطکاک با زمین و حرکت بهتر در محیطهای کوهستانی شده و فرمان صاف که سبب کنترل بهتر به سبب دید بهتر و کمک فنر که ضربه ها را بگیرد و دنده های زیاد که بتواند در شیب های تند با کمک آن بالا برویم . و ترمزها مقاوم که در سراشیبی های کوهستان عملکرد خوبی داشته باشد.

کراس کانتری( XC ):

این رشته به سربالائی رو بودن مشهور است و جزو یکی از پر طرفدارارترین مدلهای دوچرخه کوهستان می باشد . از ویژگیهای منحصر به فرد آنها سبکی و دارا بودن کمک فنر در جلو دوچرخه و زین باریک و دنده های زیاد می باشد که به راحتی شیبها را طی کرده و زین باریک در مسافتهای طولانی موجب اذیت فرد نشود و کمک جلو ضربه ها را بگیرد . البته کمک وسط سبب اتلاف انرژی فرد در سربالایی می شود ولی برای سر پائینی فوق العاده است . به تازگی کمکهای وسطی آمده که قابلیت قفل شدن دارد که می توان در سربالائی قفل و در سرپائینی باز کرد ولی قیمتش کمتر از صد هزار تومان نمی باشد . این مدل کاربردهای شهری نیز داشته و می توان در شهر برای انجام کارها و روزهای تعطیل در کوهستان استفاده کنیم . به تازگی ترمزهای دیسک سبک نیز برای آنها طراحی شده تا بعد از هر صعود برای فرود بتوان از سر پایئنی لذت بیشتری برد ، البته دیسک روغنی هم سبکتر و دارای عملکرد قوی تر از ترمزهای دیسک سیمی آن می باشد .

دانهیل ( DH ) :

این رشته به سرپایینی رو بودن مشهور است و ویژگیهای خاص دوچرخه های این رشته مقاوم بودن و در نتیجه سنگین بودن آنها است که در سراشیبی ها کنترل آن به سبب سبک بودن از دست فرد خارج نشود و ترمزها قوی دیسک روغن که سریع متوقف شود و لاستیکها پهن که سطح اصطکاک بالا برود و معمولا تک طبق می باشد چون جهت بالا رفتن طراحی نشده و کمک در وسط دوچرخه و جلو دوچرخه با قابلیت بازی بالا که در فرودها چند متری قابلیت داشته باشد و از همه مهمتر تنه محکم که بر اثر سرعت بالا و فرودهای چند متری نشکند . با این دوچرخه ها از سر بالایی نمی توان بالا رفت و باید پیاده یا با ماشین به بالای کوه رفته و لذت سرعت در سرپاینی ها و عبور از موانع و سنگلاخها را ببرید . این رشته برای کسانی که جسارت بالا داشته و عشق سرعت و یا حضور در مسابقات را دارند مناسب است و در سرعت به اسکی شبیه می باشد البته لباسهای خاص خود را دارد که به سبب زمین خوردن فرد آسیب نبیند . به سبب استحکام کلی این دوچرخه ها باید از جنسهای مرغوب استفاده شده باشد بنابراین قیمت بالای دارند از هشتصد هزار تومان به بالا تا 4 یا 6 میلیون تومان هم می رسد.

فری راید (Freeride ):

مابین کراس کانتری و دانهیل است و مناسب تورها و گشت گذار در طبیعت . دارای هر دو کمک فنر در جلو و وسط دوچرخه می باشد ، وزن آن کمی سنگین تر از کراس کانتری می باشد و کاربردهای دو مدل را به طور متوسط دارا می باشد .
تشکرکنندگان : hadis.ahmadian

باسخ‌به: رشته های دوچرخه کوهستان 2 سال, 3 ماه قبل، #2035

 • charsoonet
 • ( کاربر )
 • غایب
 • تازه وارد
 • تعدادِ ارسال‌ها: 8
 • کارما (امتیازِ ویژه): 0
مطلبتون درباره انواع دوچرخه کوهستاندوچرخه جاده و همچنین برای انتخاب صحیح و خرید دوچرخه خوب بسیار عالی بود. متشکرم
آخرین ویرایش: 1 سال, 9 ماه قبل، نویسنده : hadis.ahmadian.

باسخ‌به: رشته های دوچرخه کوهستان 8 ماه قبل، #3345

 • NextHoliday
 • ( کاربر )
 • غایب
 • فعال
 • تعدادِ ارسال‌ها: 22
 • کارما (امتیازِ ویژه): 0
بسیار مطلب آموزنده و جالبی بود. اگر بعد از خوندن این مطلب برای دوچرخه سواری ترغیب شدید تور ترکیه جاهای زیبایی برای دوچرخه سواری دارد که با انتخاب یک تور درست می‌توانید از آن بهره ببرید.
آخرین ویرایش: 8 ماه قبل، نویسنده : NextHoliday.

باسخ‌به: رشته های دوچرخه کوهستان 2 هفته, 2 روز قبل، #4424

 • yasnikb
 • ( کاربر )
 • غایب
 • تازه وارد
 • تعدادِ ارسال‌ها: 1
 • کارما (امتیازِ ویژه): 0
میشه راهنمایی بفرمایی از کجا دوچرخه اصلی و با ضمانت بخرم سپاس • صفحه:
 • 1

قدرت گرفته از کیوننا فارسی / محصول گروه سی‌ام‌اس فارسی

این صفحه در: 0.37 ثانیه ایجاد شده است