sport - Forum Kunena Site Syndication http://sport.um.ac.ir/ Wed, 24 Jan 2018 03:26:46 +0000 Kunena 1.6 http://sport.um.ac.ir/components/com_kunena/template/default/images/icons/rss.png sport - Forum http://sport.um.ac.ir/ en-gb عنوانِ بحث: روش های یادگیری - توسطِ :: sajjad20 http://sport.um.ac.ir/index.php/forum/15/3118---.html#3118 http://sport.um.ac.ir/index.php/forum/15/3118---.html#3118 در مقاله قبلی از فرزندان و امتحانات نودی ، راههای یادگیری و ویتامین هایی برای تقویت حافظه توضیح داده شد. با ما همراه باشید تا در آخرین بخش از راهکارهای تقویت حافظه چند روش کاربردی برای یادگیری بهتر و روش های یادگیری را توضیح دهیم.
جويدن كندر براي تقويت حافظه
كندر به دفع بلغم كمك مي كند و بدن را از زوائد بلغمي پاك مي كند و به همين واسطه به شفافيت عقل كمك مي كند و در طب قديم بر اثر ضد فراموشي كندر تأكيد شده است.
مداومت در ورزش


روش های یادگیری

ورزش موجب آرامش فكر و درك بهتر مطالب علمي و ازدياد هوش و حافظه است.
در ورزش رعايت چند نكته بسيار مهم است:
– انجام ورزش بلافاصله پس از برخاستن از خواب صحيح نيست. مدتي بايد بگذرد تا بدن آماده ي ورزش شود.
– ابتدا با حركاتي آرام مثل نرمش و قدم زدن ملايم شروع كنيد و بعد آن را شديدتر كنيد تا وقتي كه بدن عرق كند. اين نشان سوخت و ساز كامل بدن است.
– تنفس با بيني بصورت عميق در هنگام ورزش بهتر است.
– بعد از ورزش ده دقيقه يا بيشتر روي زمين به صورت دو زانو بنشينيد.
– هنگام ورزش معده نبايد پر باشد زيرا خود باعث بيماري مي شود.
– بعد از ورزش در صورت تشنگي فقط جرعه اي آب يا دوغ نوشيده شود. آب را نبايد سر بكشيد.
– قبل از ورزش خصوصاً شنا؛ خوردن يك يا دو عدد خرما مفيد است. اما ترشيجات و ميوه هاي سرد مثل آلبالو گيلاس و هلو نخوريد.


– حمام بعد از ورزش بسيار مفيد است و خستگي عضلات را رفع و آلودگي عرق را بر طرف مي كند. حمام قبل از ورزش هم اثر بخشي ورزش را بيشتر مي كند.
خوردن ماست و سبزي هاي غير محرك
ماست كه براي بدن انسان و سلامتي عمومي آن و طول عمر بسيار مفيد است.
سبزيهاي هم به علت ويتامين ها و مواد معدني عالي كه دارند از ضروري ترين خوراكي ها براي سلول هاي بدن و از جمله سلول هاي مغزاند. سبزيها داراي سلول هاي حياتي و سبزينه اند و به همين واسطه، روح حياتي خود را به بدن انسان وارد مي كنند و سر زندگي و نشاط را با خود به همراه مي آورند.
اما سبزي هاي محرك كه استاد داروئيان از خوردن آن ها براي هوش و حافظه منع فرموده اند عبارتند از تره، پياز، پيازچه، نعناع، تره تيزك، ريحان، ترخون و مرزه كه داراي طعم تند و معطر مي باشند.
خوردن ميوه هاي رسيده


روش های یادگیری

قند ميوه هاي رسيده يعني فروكتوز و گلوكز و سلولز غذاي مغز است و سلولز اين ميوه ها يعني فيبر آن ها موجب تخليه روده ها و حركت طبيعي گوارش مي شود و در نتيجه باعث شادابي و تقويت هوش و حافظه مي شود.]]>
دانشجویان Thu, 11 Jan 2018 10:42:37 +0000
عنوانِ بحث: چگونه حافظه قوی داشته باشیم - توسطِ :: sajjad20 http://sport.um.ac.ir/index.php/forum/15/3103-----.html#3103 http://sport.um.ac.ir/index.php/forum/15/3103-----.html#3103
در مقاله های قبلی از فرزندان و امتحانات مجله ی آموزشی نودی به روش ها و راهکارهایی برای افزایش حافظه و یادگیری بهتر اشاره شد. در اینجا به سوال چگونه حافظه قوی داشته باشیم ، پاسخ می دهیم.
تحريك بيشتر، يادگيري بيشتر

اگر مي خواهيد يك گوشه بنشينيد و كتاب را جلوي صورتتان بگيريد و بدون هيچ حركتي ساعت ها بخوانيد و بخوانيد و جز براي كارهاي واجب از جاي خود جم نخوريد؛ سخت در اشتباهيد چون انرژي ذهني خود را تلف مي كنيد!
هميشه بيشتر خواندن منجر به بيشتر يادگرفتن نمي شود. شما به ازاي هر ساعت مطالعه چيزي حدود ده الي پانزده دقيقه نياز به استراحت داريد تا توانايي يادگيري شما حفظ شود. بهترين استراحت فكري از جاي برخاستن و جست و خيز كردن است. با تحرك و ورزش، ضربان قلب خود را بالا مي بريد و در نتيجه خون بيشتري به اعضاي بدن و مغز خود مي رسانيد، بيشتر تنفس مي كنيد؛ پس اكسيژن بيشتري هم به سلول هاي مغزي خود مي بريد و به مغز خود هم براي ساعت بعدي يادگيري فرصت استراحت مي دهيد.
آرام و عميق نفس بكشيدتا بحال براي شما اتفاق افتاده است كه در يك لحظه ي بحراني و شلوغ براي آنكه بتوانيد دوباره تمركز بگيريد و درست فكر كنيد، چند لحظه سكوت نماييد؛ چشمان خود را ببنديد و يك نفس آرام و عميق بكشيد. اين بهترين كاري است كه در چنين موقعيتي مي توانيد انجام دهيد.يك نفس آرام و عميق خيلي از تواناييهايي كه در اوج استرس و آشفتگي فكري به تاراج مي روند و دست شما را خالي مي گذارند را به شما بر مي گرداند.
حمام كنيد و درس بخوانيداگر مي خواهيد ميزان فراگيري و قدرت يادگيري خود را افزايش دهيد؛ هر روز صبح پس از برخاستن از خواب و پيش از آغاز فعاليت هاي فكري و جسمي خود حمام كنيد! حداقل در صورت نامساعد بودن شرايط يك روز در ميان اين كار را انجام دهيد. اما بيش از اين نمي شود تخفيف داد!

هواي خوب، نور خوب، دماي خوب
چگونه حافظه قوی داشته باشیم


محيطي كه به عنوان «محل مطالعه» انتخاب مي شود؛ بايد چند ويژگي مهم داشته باشد تا توانايي و قدرت فراگيري شما را افزايش دهد.

فراموش نكنید كه سلول هاي مغز شما نفس مي كشند! و هر موجودي كه نفس مي كشد؛ در شرايط فقر اكسيژن خسته و ناتوان شده و از كار خواهد افتاد . «تهويه مناسب» در محل مطالعه يكي از اساسي ترين شرايطي است كه ناگزير و اجتناب ناپذير است.
فراموش نكنيد شما نوشتاري را فرا مي گيرد كه آن را به خوبي و وضوح ببينيد!


در نور كم و نامناسب، چشمان شما براي ديدن خطوط و كلمات تلاش بيشتري مي كنند و از عضلات خود كار بيشتري مي كشند؛ پس زودتر خسته مي شوند و نياز به استراحت پيدا مي كنند و شما مجبور مي شويد مطالعه را متوقف كنيد.

فراموش نكنيد كه هر سلول زنده اي در گرما آب از دست مي دهد و چروكيده مي شود و در سرما به تكاپو و صرف انرژي مي افتد تا زنده بماند! « حرارت مناسب» يكي ديگر از ويژگي هاي ضروري مكان مطالعه است.***روزهاي قبل از امتحان روزهاي پر دلهره ايست كه هر كس يك بار آنرا تجربه كرده باشد؛ هرگز از ياد نخواهد برد. در اينجا مي خواهيم راه هاي مفيد و مختصري را پيشنهاد كنيم كه بواسطه ي آن راحت تر ياد بگيريد، راحت تر امتحان بدهيد و سال هاي آينده راحت تر بخوابيد! بدون كابوس!
در بخش بعدی از مجله ی آموزشی نودی با ما همراه باشید تا در ادامه مبحث تقویت حافظه راهکارهایی برای یادگیری بهتر دروس توصیه کنیم. همچنین روش مطالعه PQ6R که از بهترین روش های مطالعه است در مقاله های قبلی نودی توضیح داده شده است.]]>
دانشجویان Mon, 08 Jan 2018 09:43:01 +0000
عنوانِ بحث: روش هاي صحيح مطالعه - توسطِ :: sajjad20 http://sport.um.ac.ir/index.php/forum/15/3082----.html#3082 http://sport.um.ac.ir/index.php/forum/15/3082----.html#3082
در مقاله های قبلی از مجله ی آموزشی نودی به روش های مطالعه هشت مرحله ای یا PQ6R پرداختیم. پنج مرحله ی ابتدایی این روش در مقاله های قبلی روش های مطالعه توضیح داده شد. با ما همراه باشید تا دیگر مراحل مطالعه PQ6R را توضیح بدهیم. ( حتما دو مقاله قبلی را مطالعه کنید این روش ها مکمل یکدیگر هستند و بدون اجرای یک مرحله نمی توان وارد مرحله ی بعد شد. یادگیری یک روش مطالعه جدید هیچ گاه ، اتلاف وقت نیست بلکه با این کار می توانید برای همیشه یک مطلب را به حافظه بسپارید تا در مواقع نیاز آن را راحت بازیابی کنید.) روش هاي صحيح مطالعه برای کنکور عبارتند از:
۵٫فکر عمیق (Reflect)
مطالعه

روش هاي صحيح مطالعه

این مرحله باید همراه با مرحله ی خواندن و نیز بعد از تکمیل و سازماندهی طرح شبکه ای حافظه باشد. یعنی هم در حین خواندن ، باید بر روی مطالب تفکر عمیق داشته باشید و هم بعد از سازماندهی طرح شبکه ای حافظه باید بر روی کلمات کلیدی تفکر کنید. خواندن و اندیشیدن باید همزمان و در کلیه ی مراحل PQ6R به کار رود. تفکر منتقدانه ، کلید فهم مطالب درسی است که برای تشخیص و ارزش گذاری نوشته های خلاق ضرورت دارد.

در مرحله ی تفکر و اندیشه باید برای رسیدن به درک مطالب درسی و قضاوت درباره ارزش مفاهیم درسی، چهار فن را به کار ببرید که عبارتند از:

سوال کردن : نخستین وسیله ای که شما می توانید از طریق آن ، آنچه می خوانید مورد بررسی قرار دهید.
استنباط کردن : باید به کشف مقاصد یا مطالب مهمی که نویسنده ممکن است از آن آگاه باشد ، نایل آیید.
ربط دادن : هدف از ربط دادن اطلاعات، مقایسه کردن، مقابله کردن وموازنه کردن از درون و بیرون است.
ارزشگذاری: داوری در مورد مطلب از طریق سوالاتی که مطرح کرده اید، استنباط هایی که داشته اید و روابطی که ایجاد کرده اید انجام می پذیرد.

بازنگری ( Revise)

بعد از خواندن یک فصل یا بخش ببینید در کدام مرحله مشکل دارید. دوباره دقیق مطالعه کنید و نکته های مهم آن را بادداشت کنید. کلمات کلیدی را به صورت نمودار شاخه ای برای خود ترسیم کنید. نکات اصلی را در تنه ی درخت و نکات جزیی را در شاخ و برگ ها بنویسید.

بازگو کردن ( Recite)

با استفاده از طرح شبکه ای مطالب را برای خود بازگو کنید و با فرض اینکه معلم هستید و می خواهید مطالب را با جزئیات برای دانش آموزان توضیح بدهید. اگر یادداشت هایتان ناقص است به کتاب مراجعه کنید و مطالبتان را کامل کنید.

مرور (Review)


روش هاي صحيح مطالعه

باید شما دو کار را همزمان انجام دهید.

خواندن مطلب های جدید
مرور مطلب های خوانده شده

همین طور که ملاحظه می کنید مرور، هم تراز یادگیری می باشد و بر یادگیری تأثیر مثبت دارد. برای مرور درست ، به طرح شبکه ای که ایجاد کرده اید مراجعه کنید و در دوره های زمانی ، یک روز بعد ، یک هفته بعد و ماههای بعد دوباره آن را تکرار کنید.

بر طبق تحقیات انجام شده مطالب باید یک روز بعد از ایجاد طرح شبکه ای مرور شوند و تا یک هفته ی بعد این مطالب در حافظه ی ما وجود دارند اما پس از یک هفته باید طرح شبکه ای یا الگوی شاخه ای و درختی را مرور کنیم. مرور بعدی باید یک ماه بعد انجام شود و بعد از ۴ ماه اگر مطالب مرور شوند بیشتر جزئیات در حافظه ی ما باقی خواهند ماند. می توانید برای تنظیم دقیق این زمان ها از تقویم استفاده کنید. باید نام الگو و طرح شبکه ای که می خواهیم مرور کنیم را یادداشت کنیم تا در فواصل زمانی یک روز، یک هفته ، یک ماه و ۴ ماه بعد به مرور آن بپردازیم.


منبع: مجله ی آموزشی نودی]]>
دانشجویان Wed, 03 Jan 2018 13:27:01 +0000